• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Літній відпочинок


/Files/images/images (2).jpg

Уміння триматися на воді — запорука безпеки. Купання у морі,

річці, ставку.

Вода є не тільки джерелом життя, здоров'я та задоволення, але й джерелом небезпеки для життя людини. Зазвичай гинуть ті, хто порушує правила безпеки на воді. Уміння триматися на ній — запорука безпеки. У морі на воді триматися легше, бо густина солоної води вища за густину прісної.

Пам'ятайте, що на річці є течія. Дно річки може бути замуленим. Вода у ставках стояча, тобто більш забруднена, ніж у річках, і це може спричинити зараження при купанні.

Допомога потопаючому. Надання першої долікарської допомоги

потерпілому.

Щоб допомогти потопаючому, слід дотримуватись правил:

— якщо поблизу вас є який-небудь плавучий предмет (найкраще — рятувальний круг), киньте його так, щоб потопаючий міг за нього вхопитися; краще, якщо прив'яжете до нього вірьовку, за яку потім можна підтягнути потопаючого до берега;

— якщо нещастя трапилося на мілководді, спробуйте підійти до потерпілого вбрід, щоб подати рятувальний засіб, але тримайте його так, щоб він був між вами і потерпілим;

— якщо ви спробуєте підпливти до потопаючого, краще коли у вас в руках буде рятувальний засіб, щоб потопаючий хапався за нього, а не за вас, розмовляйте з потерпілим, заспокоюйте його;

— опинившись на березі, викличте «швидку допомогу».

У разі надання першої долікарняної допомоги потерпілому після витягнення з води необхідно:

— очистити верхні дихальні шляхи від піску, мулу та водоростей;

— викликати блювання через подразнення язика;

— покласти під шию валик з одежі;

— зробити штучне дихання «з рота в рот», якщо відсутнє дихання;

— зробити непрямий масаж серця, якщо немає пульсу;

— розтирати тіло, щоб воно нагрілося.

Допомогу постраждалому слід надавати залежно від його стану і якнайшвидше. Якщо постраждалий не подає ознак життя, це не повинно зупиняти надання першої допомоги. Поки є найменший шанс врятувати людину, треба проводити заходи щодо її рятування.

Правила безпечної поведінки на воді та біля води.

Щоб приємно провести біля води вільний час, слід дотримуватися таких правил:

— діти повинні купатися обов'язково під наглядом дорослих; учитися плавати потрібно під керівництвом інструктора або батьків;

— не купайтеся і не пірнайте у незнайомих місцях, це можна робити у спеціально обладнаних місцях;

— не можна запливати за обмежувальні знаки;

— слід дуже обережно поводитися на надувних матрацах та іграшках, особливо, коли є вітер або велика течія;

— якщо течія вас підхопила, не панікуйте, треба пливти за течією, поступово і плавно повертаючи до берега;

— не купайтеся у холодній воді, щоб не сталося переохолодження;

— не треба купатися довго, краще купатися декілька разів по 20—30 хв;

— не можна гратися на воді у такі ігри, які можуть спричинити шкоду;

— не подавайте навмисних сигналів про допомогу;

— не пірнайте під людей, не хапайте їх за ноги.

/Files/images/images (5).jpg

Загальні правила – мінімум для всіх

Щоб не прослыть невігласом за столом, потрібно знати найпростіші загальні правила столового етикету.

Як сидіти? Потрібно сидіти не дуже далеко, але й не дуже близько від краю стола. У жодному разі лікті не повинні лежати на столі. Сидіти треба прямо й не згинатися над тарілкою.

Серветка. Перше, на що потрібно звернути увагу перед трапезою, це серветка. Полотняну серветку необхідно покладете собі на коліна, а от руки й рот необхідно витирати паперовою серветкою. Закінчивши трапезу, полотняну серветку покладете на стіл.

Правило першеСидіти за столом треба прямо. А не так, як інший раз сидять деякі хлопці. Вони облокачиваться на стіл, гойдаються на стільцях, балуються з скатертиною. І ось що від цього буває: стілець падає, скатертину стягнута зі столу, на підлогу летить посуд, з тарілок ллється суп.

Правило другеНіколи не бери в рот ніж. Легко можна порізати мову і губи, не їж з ножа. Ножем тільки ріжуть!

Правило третє.Дуже негарно колупати виделкою в зубах, якщо їжа застрягла в зубах, найкраще після обіду пополоскать рот водою.

Правило четверте.Котлети, тефтелі, рибу, варені овочі ніколи ножем не ріжуть. Їдять їх, відокремлюючи виделкою невеликі шматочки, при цьому вилку обов'язково тримати в правій руці.

Правило п'яте.Якщо треба порізати яку-небудь страву, тоді вилка повинна бути в лівій руці, а ніж - у правій. Адже правою рукою зручніше різати.

Правило шосте.Коли ти закінчив є, то виделку, ніж, ложку поклажі не на стіл, а на свою тарілку.

Правило сьоме.Твердо пам'ятай: своєю виделкою, ложкою, ножем і тим більше руками не можна брати страву із загальних тарілок.Для загального страви потрібні спеціальні вилка, ложка або ніж.

Правило восьме.Коли їси, що не чавкай, не шльопати губами, не бризкали ложкою, чи не пий суп так, щоб чули всі, хто сидить за столом.Є треба спокійно, не поспішаючи пережовуючи їжу, беззвучно ковтаючи суп. А якщо супу залишилося небагато, чи не нахиляй тарілку ні до себе, ні від себе, щоб не пролити ні на скатертину, ні собі на коліна.

/Files/images/images (3).jpg


Увага, гриби! Отруєння грибами небезпечне для життя

Гриби - не дитяча їжа, тому не давайте грибних страв малолітнім дітям.

Симптоми грибного отруєння різні:

Характерні ознаки отруєння - нудота, блювота, біль у животі, розлад шлунку, підвищення температури тіла - з'являються через 30-60 хвилин після вживання неякісних страв зі сироїжок, недоварених осінніх опеньків, сатанинських грибів, несправжніх дощовиків. Такі отруєння здебільшого не призводять до летальності, однак можуть мати серйозні наслідки для системи травлення, тому легковажити не можна.

Симптоми отруєння - галюцинації, розлад або втрата свідомості, порушення дихання та серцевої діяльності - з'являються через пів-дві години після вживання червоних мухоморів, волоконниць, отруйні речовини яких вражають нервову систему. Людина захлинатиметься від нападів сміху і потерпатиме від галюцинацій. Може навіть знепритомніти. Якщо постраждалому не надати медичну допомогу у перші години, то врятувати його життя складно.

Найбільш отруйними є токсини блідої поганки, мухоморів білого і смердючого, сморжів і деяких інших грибів. Підступність їх у тому, що отрута, потрапивши до шлунку, протягом тривалого часу (до 3-ох діб) може не викликати жодних симптомів. Ознаки отруєння можуть проявитися лише тоді, коли у шлунку не залишиться жодного сліду від грибів, а людина вже й забуде, що їх їла. Запаморочення, нудота, сильна спрага, судоми, посиніння губ, нігтів, похолодіння рук та ніг - все це виникає, коли отруйні речовини досягнуть мозку.

Щоб не отруїтися дикорослими грибами:

1. Найкраще відмовтеся від споживання дикорослих грибів, як від продукту взагалі, а споживайте штучно вирощені печериці, гливи, купуючи їх в магазинах.
2. Не купуйте гриби на стихійних ринках чи у продавців на автошляхах. Безпечніше купувати гриби на стаціонарних ринках, де вони проходять відповідний контроль.

3. Якщо Ви все ж відправились до лісу збирати гриби, то обов'язково врахуйте наступне:

· Ніколи не кладіть у кошик грибів, яких не знаєте; остерігайтеся пластинчатих грибів.

· Не збирайте старих, перезрілих або дуже молодих грибів, у яких нечітко виражені морфологічні ознаки, а також тих, що ростуть поблизу швидкісних трас чи на радіаційно забруднених територіях.

· Під час посухи грибів краще не брати взагалі. У спекотну погоду змінюється обмін речовин в організмі гриба, він втрачає воду, накопичує токсини.
· Уважно перевірте зібрані гриби перед тим, як починати готувати страву або робити заготівлі.

· Не вживайте сирих грибів.

· Відібрані гриби спочатку промийте та відваріть декілька разів у підсоленій воді (не менше трьох) протягом 30 хвилин.

· Готові страви з грибів зберігайте на холоді в емальованому посуді, але не більше доби.

· · Ніколи не застосовуйте „домашніх" методів визначення отруйності грибів з використанням цибулини або срібних ложок - вони помилкові. Срібло темніє від взаємодії з амінокислотами, які є й у їстівних, і в отруйних грибах, а колір цибулі змінюється під впливом ферменту тирозинази, який також міститься в усіх грибах.

Якщо після споживання грибів почуваєтесь погано чи помітили нездорові ознаки у своїх близьких (нудота, блювота, головний біль, галюцинації, біль у животі):

- Негайно викликайте "швидку допомогу". До її приїзду промийте шлунок 1-2 л розчину марганцівки або сольового розчину, можна зробити очисну клізму. Пийте багато рідини.

- Навіть при полегшенні стану обов'язков зверніться до найближчої лікувальної установи.

- Недоїдених грибів не викидайте. Їх аналіз допоможе лікарям швидше визначити вид отрути, яка потрапила в організм.

Ніякого самолікування! Бо чим більше токсинів потрапить у кров, тим важчим буде перебіг отруєння.Обережно - змії!

/Files/images/images (1).jpg

Найчастіше жертвами плазунів стають любителі відпочинку на природі, мешканці сіл, дачники, а також ті, хто вирушає до лісу за ягодами та грибами.

Зазвичай змії втікають від людей. У них поганий зір, слух, але своїм тілом вони дуже добре вловлюють коливання землі на досить великій відстані – 10-15 метрів. Почувши кроки, стукіт, голоси, відразу ховаються у нори або відповзають подалі. Проте в спеку це відчуття притуплюється, вони стають лінивими, малорухливими. Просто гріються на сонечку, тому люди можуть легко наступити на них. А кусають вони, як правило, тільки тоді, коли на них наступили. Укус гадюки в спекотні дні є найнебезпечнішим, бо тоді її отрута найбільш токсична та значно швидше розноситься по тілу.

У народі побутує думка, що відразу після укусу треба розрізати ранку ножем і видавити кров, припалити цю рану або відсмоктати отруту. Краще взагалі не братися за ніж, бо розрізана рана й кровотеча лише збільшать зіткнення отрути з тканинами і прискорять її надходження у кров. Відсмоктування може зарадити, якщо рятівник упевнений, що його ротова порожнина в ідеальному стані: немає подряпин, ранок на слизовій, язику, губах. Бо інакше доведеться рятувати двох.

Тому найкраще не гаяти часу та якомога швидше доправити потерпілого до найближчої лікарні. Бажано звернутися до лікаря не пізніше ніж за годину-дві після укусу. Найбільша проблема в тому, що люди спочатку займаються самолікуванням і лише згодом звертаються по допомогу до медиків. Непоодинокі випадки, коли люди після укусу гадюк помирали, бо зверталися до лікарів лише тоді, коли виникли невідворотні ускладнення.

Якщо ви побачили змію, обійдіть її: так краще і для Вас, і для неї. Щоб захистити свій будинок від плазунів, на вікна натягніть сітку, а двері, особливо поріг, раз на тиждень протирайте 70% оцтовою кислотою. Змії навіть не намагатимуться подолати такий бар’єр. Плазуни потрапляють до осель не тому, що там прохолода, їх приманює запах їжі, зокрема молока, тому варто його не залишати на столі, а заховати в холодильник.

Якщо живете поблизу лісу, переманіть до своєї господи найбільших ворогів змій – їжаків. Якщо вони оселяться на подвір’ї, змії відразу зникнуть: одні втечуть, інші стануть здобиччю вправних мисливців, а ви будете спокійні за своє життя та життя своїх рідних.

Кiлькiсть переглядiв: 213

Коментарi